Өлкән буын яшь гаиләләр белән аш-су серләре белән уртаклаша

2024 елның 23 апреле, сишәмбе

Кама Тамагы районы «Богородский рай» халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгенең өй бүлегендә Клавдия Пушканова социаль хезмәтләр ала. Ул, уникаль этнографик төркем вәкиле – мордва-каратай буларак, үз халкының традицияләрен кадерли һәм сакларга тырыша.

Клавдия Пушкановага 92 яшь. Яхшы хуҗабикә буларак, ул һәрвакыт өстәл тәмле ризыклар белән тулы булсын, матур бизәлгән булсын, дип кайгырта. Аның яраткан милли ризыкларының берсе – сяканя.

Сяканя иң кыйммәтле һәм хөрмәтле кунакларны каршы алу өчен әзерләнгән милли мордва ризыгы булып санала. Социаль хезмәткәр Юлия Глонина белән ризык әзерләү барышында Клавдия Ивановна традицион ризыклар әзерләү серләре, шулай ук аларда кабул ителгән өстәл артында үз-үзеңне тоту кагыйдәләре турында сөйләде.

«Бу ризыкның рецептын миңа әби-бабаем сөйләде, ә аларга – аларның әти-әниләре. Аны пешерү җиңел, ә үзе бик тәмле», – дип сөйләде социаль хезмәтләр алучы.

Сугыш һәм сугыштан соңгы авыр елларны кичергән Клавдия Ивановна үз үрнәге белән Ватанны ничек яратырга кирәклеген, яшәгән урынны кадерләү мөһимлеген күрсәтә. Шулай ук ул авыл клубының актив катнашучысы булып тора, анда яшь буын белән кулинария һәм ата-бабаларның көнкүреше серләре белән уртаклаша. Бу яшь гаиләләрне туган якны өйрәнүгә җәлеп итә, туган якның тарихына, ата-бабаларыңа, аларның хезмәтенә һәм көнкүрешенә хөрмәт тәрбияли.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: