«2024 елда коммуналь хезмәтләргә тарифларны үзгәртү һәм торак һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләүгә социаль ярдәм чаралары турында» темасына брифинг
05.12.2023

ТАТАРСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ХЕЗМӘТ, ХАЛЫКНЫ ЭШ БЕЛӘН ТӘЭМИН ИТҮ ҺӘМ СОЦИАЛЬ ЯКЛАУ МИНИСТРЛЫГЫ

Үткәрү вакыты:

5 декабрь, 10:00

Үткәрү урыны:

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты

Чараның исеме:

Татарстан Республикасында торак һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләү буенча халыкка социаль ярдәм чаралары комплексы каралган.

Торак урыны һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләүгә субсидия-ташламалар

Төп урынны Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы норматив хокукый актлары нигезендә бирелә торган торак урыны һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләүгә субсидияләр-ташламалар алып тора.

2023 елның ноябренә субсидия-льготалар алучылар булып 274 453 федераль льготачы тора, аларның уртача льготалары 621,64 сум тәшкил итә, һәм 356 082 төбәк ташламалары алучылар (уртача ташламалары – 823,70 сум).

Моннан тыш, Россия Федерациясе Торак кодексының 159 статьясы нигезендә торак-коммуналь хезмәтләр өчен түләү күләменең төбәк стандартлары чикләрендә торак-коммуналь хезмәтләр өчен түләү күләме гаиләнең тулаем кеременең 21% тан артыграк булган гражданнарга торак урыны һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләүгә субсидия бирелә.

Субсидияләргә түбәндәге Россия Федерациясе гражданнары хокуклы:

- дәүләт һәм муниципаль торак фондларының торак биналарыннан файдаланучылар;

- шәхси торак фондының торак урыннарын арендалау килешүләре буенча торак арендлаучылар;

- торак кооперативлары әгъзалары;

- торак биналарның хуҗалары.

2023 елда республикада субсидия алучылар саны 70 577 гаилә тәшкил итте, 2023 елның ноябрендә субсидиянең уртача күләме – 1 511,38 сум.

Россия Федерациясе Торак кодексы (159, 160 статьялар) буенча, соңгы өч елдан да артык булмаган чорда барлыкка килгән торак һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләү буенча түләнмәгән бурычлар законлы көченә кергән суд акты белән расланган очракта, торак һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләү буенча социаль ярдәм чаралары гражданнарга бирелми.

Шулай ук Татарстан Республикасында өстәмә рәвештә 6 төр субсидия кертелгән.

Капиталь ремонтка взнос түләү буенча социаль ярдәм чарасы

2018 елның 1 июненнән түбәндәге затлар өчен капиталь ремонтка взнос түләү буенча социаль ярдәм чарасы кертелде:

- 70 яшьлек һәм аннан өлкәнрәк булган ялгыз яшәүче һәм эшләмәүче торак йорт хуҗалары,

- эшләми торган гражданнардан һәм (яки) I һәм (яки) II төркем эшләми торган инвалидлардан гына торган гаилә составында яшәүче, 70 яшькә җиткән һәм аннан өлкәнрәк булган торак биналар хуҗалары.

2023 елның ноябрендә компенсация алучылар саны 51 055 граждан.

Газ үткәрү белән бәйле чыгымнарны каплау өчен субсидияләр

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «Йорт хуҗалыгы участогы чикләрендә газ үткәрү һәм йорт эче газ җиһазларын сатып алу белән бәйле чыгымнарны каплауга субсидия бирү турында» 2023 елның 11 мартындагы 231 номерлы карары белән йорт хуҗалыгы участогы чикләрендә газ үткәрү һәм йорт эче газ җиһазларын сатып алу белән бәйле чыгымнарны каплауга бер тапкыр бирелә торган субсидия билгеләнгән. Субсидия түбәндәге категория гражданнарга бирелә:

- Бөек Ватан сугышы ветераннары;

-  сугыш хәрәкәтләре ветераннары;

- һәлак булган (үлгән) сугыш инвалидлары, Бөек Ватан сугышында катнашучылар, сугыш хәрәкәтләре ветераннары гаиләләре әгъзалары;

- I һәм II төркем инвалидлар;

- инвалид балалары булган гаиләләр;

- 18 яшькә кадәрге 3 һәм аннан да күбрәк баласы булган гаиләләр;

- җан башына уртача кереме 19 мең сумнан артмаган гаиләләр;

- махсус хәрби операциядә катнашучыларның гаиләләре.

Бер тапкыр бирелә торган субсидия бер йорт хуҗалыгына бер тапкыр бирелә. Аның күләме – 100 мең сумнан артмаган чыгымнар күләмендә.

Тулы текстны карарга

артка

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: